Steering Committee

  • Ana Cavalli, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Rob Hierons, University of Sheffield (Chair)
  • Natalia Kushik, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Inmaculada Medina Bulo, University of Cadiz
  • Mercedes Merayo, Universidad Complutense de Madrid
  • Francisco Palomo Lozano
  • Andreas Ulrich, Siemens AG
  • Franz Wotawa, Technische Universitaet Graz
  • Husnu Yenigun, Sabanci University
  • Nina Yevtushenko, Tomsk State University

General Chairs

  • Christophe Gaston, CEA List
  • Nikolai Kosmatov, CEA List
  • Pascale Le Gall, CentraleSupelec

Technical Program Committee

  • Rui Abreu, IST, University of Lisbon and INESC-ID
  • Bernhard K. Aichernig, TU Graz
  • Harald Altinger, Audi Electronics Venture GmbH
  • Gregor Bochmann, University of Ottawa
  • Ana Cavalli, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • David Clark, University College London
  • Pedro Delgado-Pérez, Universidad de Cádiz
  • Khaled El-Fakih, American University of Sharjah
  • Ylies Falcone, Univ. Grenoble Alpes, LIG
  • Angelo Gargantini, University of Bergamo
  • Christophe Gaston, CEA List (co-chair)
  • Arnaud Gotlieb, SIMULA Research Laboratory
  • Juergen Grossmann, Fraunhofer
  • Roland Groz, Grenoble INP, LIG
  • Rob Hierons, University of Sheffield
  • Teruo Higashino, Osaka University
  • Jie-Hong Roland Jiang, National Taiwan University
  • Thierry Jéron, INRIA
  • Ferhat Khendek, Concordia University
  • Nikolai Kosmatov, CEA List (co-chair)
  • Moez Krichen, REDCAD Research Unit
  • Natalia Kushik, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Pascale Le Gall, CentraleSupelec (co-chair)
  • Luis Llana, Universidad Complutense de Madrid
  • Delphine Longuet, University Paris-Sud, LRI
  • Jorge Lopez, Institut Mines-Telecom/Telecom SudParis
  • Radu Mateescu, INRIA
  • Inmaculada Medina-Bulo, University of Cadiz
  • Mercedes Merayo, Universidad Complutense de Madrid
  • Manuel Núñez, Universidad Complutense de Madrid
  • Mike Papadakis, University of Luxembourg
  • Jan Peleska, TZI, University of Bremen
  • Antoine Rollet, LaBRI, Bordeaux INP, University of Bordeaux
  • Sébastien Salva, LIMOS, University Clermont Auvergne
  • Sergio Segura, University of Seville
  • Hasan Sozer, Ozyegin University
  • Daniel Sundmark, Mälardalen University
  • Masaki Suzuki, KDDI Research, Inc.
  • Kenji Suzuki, Kennisbron Co., Ltd
  • Andreas Ulrich, Siemens AG
  • Helene Waeselynck, LAAS-CNRS
  • Burkhart Wolff, University Paris-Sud, LRI
  • Franz Wotawa, Technische Universitaet Graz
  • Hüsnü Yenigün, Sabanci University
  • Nina Yevtushenko, Tomsk State University
  • Fatiha Zaidi, University Paris-Sud, LRI

Organising Committee

  • Christophe Gaston
  • Nikolai Kosmatov
  • Natalia Kushik
  • Pascale Le Gall
  • Erwan Mahé
  • Sylvie Vignes